30 Nisan 2017 proje başvurusunun son tarihi olup, başvurular bittikten sonra 7 Mayıs 2017‘ye kadar başvuranlardan proje raporları istenecektir. Bunun için proje sahipleriyle iletişime geçilecektir. Yıldızlı Projeler Yarışması Organizasyon Komitesi, yarışmaya başvuran tüm projelerin değerlendirilmesi için değerlendirme kurulu oluşturur. Değerlendirme kurulu, gözde akademisyenlerden, girişimcilik ekosisteminin başarılı yatırımcılarından ve günümüzün başarılı sanayicilerinden oluşur. Değerlendirme kurulu tarafından 8-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ön eleme sonucunda, 15 Mayıs 2017 tarihinde finalist projeler açıklanacaktır. Değerlendirme kurulu tarafından aşağıda belirtilen ölçütlere uygun olarak ilk eleme yapılır ve finalistler belirlenir:

  • Proje konusunun uygunluğu
  • Projenin bilimsel ve teknik açılardan değerlendirilmesi
  • Projenin özgünlük ve yaratıcılık açısından değerlendirilmesi
  • Projenin uygulanabilirlik açısından değerlendirilmesi
  • Projenin üretime yapabileceği katkı açısından değerlendirilmesi

Finalist projeler ise 29 Mayıs 2017 Final gününde 4 dakikalık proje sunumu gerçekleştirdikten sonra Değerlendirme Kurulu tarafından projelere ait poster ve prototiplerin sergilendiği sergi salonunda tekrar değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren projeler ödüllendirilir.

Her proje ekibi yarışma kapsamında gerçekleştirilecek programların gerektirdiği kurallara uyma zorunluluğunu kabul etmiş sayılmaktadır.